The Verdictum: Former Chief Justice of India KG Balakrishnan

Aditya AK September 9 2015
Justice KG Balakrishnan

Justice Konakuppakatil Gopinathan Balakrishnan was elevated to the Supreme Court on June 8, 2000. At the apex court, he served for a total of 3625 days, till he retired on May 12, 2010. Justice KG Balakrishnan was appointed Chief Justice of India on January 14, 2007, a post he served in for a total of 1,214 days, the fifth longest tenure in history.

After anĀ LL.B. from GLCĀ Ernakulam, Justice Balakrishnan enrolled as an advocate and began practising in 1968. In September 1985, he was appointed judge . . .

This content is restricted to subscribers